Mis on tandemhüpe?
Tandem langevarjuhüpe on väga populaarne langevarjuhüppe viis, mil tandemreisija on turvaliselt kinnitatud instruktori külge. Tandemhüpe on ka üks ohutumaid mooduseid, kuidas inimene saab kogeda lennukist välja hüppamist, vabalangemist ning langeavarju all lendamist. Tandemhüpe on üks langevarjuhüppe võimalusi, mille eeliseks teiste ees on lühike instruktaaž vahetult enne hüpet.
Mis vahe on tandemhüppel ja tavalisel langevarjukursusel?
Suurim erinevus tandemhüppel ja iseseisval hüppel on see, et tandemhüppe puhul hüpatakse koos kogenud instruktoriga, kellel on sadu langevarjuhüppeid selja taga. Instruktor hoolitseb kõigi oluliste protseduuride eest ning sina saad muretult nautida kogu esimese langevarjuhüppe võlusid.
Kas selleks, et tandemhüpet teha, peab läbima langevarjukoolituse?
Ei. Enne tandemhüppe sooritamist selgitab instruktor sulle maapeal lühidalt, mis toimuma hakkab. Instruktaaž kestab umbes 15-20 minutit ja sulle selgitatakse olulisi reegleid ning põhimõtteid lennukis käitumisel ja lennukist välja hüppamisel. Lisaks õpetatakse, millist kehaasendit tuleb vabalangemise ajal hoida ning kuplilennu ja maandumise protseduure.
Mis kõrguselt hüpatakse?
Tandemhüpped tehakse tavaliselt 2500-4000 m kõrguselt. Hüppe kõrgus sõltub lennuvälja reeglitest ning ka lennukist, millest hüpatakse.
Mis tüüpi lennukist tandemhüpet tehakse?
Meie klubi kasutab hetkel langevarjuhüpeteks töökindlat lennukitüüpi AN-2 ehk rahvakeeli Metsavaht või Moosiriiul.
Kui kiiresti me vabalangemises kukume ja mis tunne see on?
Pärast lennukist välja hüppamist suureneb meie kukkumise kiirus esimesed 10-12 sekundit kuni saavutame ühtlase kiiruse, mida me nimetame „terminal kiiruseks“. Meie kukkumise kiirus sõltub tandempaari raskusest ja on umbes 200-250 km/h.
Kas vabalangemise ajal saab hingata?
Jah, hoolimata suurest kukkumise kiirusest saab vabalangemise ajal hingata. Vahel, kuid väga harva, ütlevad tandemreisijad, et hingata oli raske või imelik. Kui esineb hingamisprobleeme, siis on need põhjustatud suurest ärevusest, mis paratamatult esimestel hüpetel kaasneb. Mõnel inimesel on hirmu või paanikaolukorras harjumus hinge kinni hoida või nad „unustavad hingata“ kuni neil hakkab õhk otsa saama. Kogu saladus seisneb selles, et nii lennukis lennates kui ka hüppe ajal tuleb hingata ühtlaselt, täpselt samamoodi kui maapind jalge all on. Tandeminstruktor aitab sul ka lennukis lennu ajal meeles pidada, et hingaksid tavapärastelt.
Mis kõrgusel meil vari avaneb?
Miinimum kõrgus tandemvarju avamiseks on 1300 m maapinnast.
Kuidas varju avanemine välja näeb?
Varju avanemist mõjutab selle pakkimine. Pakkida saab nii, et vari avaneks aeglaselt ning ei oleks tugevat raputust. Varju avanemise tunnet võib võrrelda auto järsu pidurdusega.
Kui kaua kestab lend lahtise langevarju all?
Pärast varju avanemist kestab lend 5-15 minutit. Kui lennu ajal tehakse pöördeid või närvekõditavaid spiraale, siis maandutakse rutem. Lennu kestust mõjutab ka hüppajate kaal ning ilmaolud.
Kuidas maandumine välja näeb?
Tandemvarjuga maandumist võib võrrelda lennukiga maandumisega. Tandemvari on disaini poolest nagu tiib, mis on võimeline pidurdama. See võimaldab langevarjuritel maanduda sama pehmelt, nagu linnud seda teevad. Enne hüpet selgitab instruktor maandumisprotseduure.
Mis siis, kui ma kardan kõrgust?
On suur tõenäosus, et isegi sel juhul, kui sa arvad, et kõrgust kardad, siis tegelikult ei kardagi. Kui räägitakse kõrguse kartusest, siis enamik mõtleb täiesti teist hirmu tüüpi ehk kukkumise kartust. Kukkumise hirm on täiesti loomulik ning see on kõikidel inimestel. Ka kogenud langevarjurid kardavad seda ja see on inimese keha loomulik kaitsemehhanism. Kõrgemal tundub maapind nagu maakaart ning seetõttu ei teki seesugust kartust nagu siis kui me vaatetorni otsast alla vaataks.
Kas võib juhtuda, et kaotan hüppe ajal teadvuse?
Tõenäosus, et keegi tandemhüppe ajal teadvuse kaotab on väike. Peaaegu võimatu on teadvust kaotada, kui su keha on täis adrenaliini ja süda peksab kiiresti. Soovitame enne hüppamist süüa midagi kerget, et veresuhkru tase oleks piisav. Kindlasti tuleks enne hüpet piisavalt vett tarbida.
Kas ma võin pärast lennuki õhku tõusmist hüppest loobuda?
Meie tandemmeistrid on oma ala professionaalid, kes valmistavad su täielikult hüppeks ette, et sul et tekiks hirme ega kahtlusi. Kui sa siiski leiad, et ei soovi hüpata, siis on igal hetkel enne lennukist väljumist võimalus loobuda. Kui sa otsustad hüppest loobuda, siis ei saa me tagada sulle raha tagastust.
Mis võib olla tandemreisija maksimum kaal?
Tandemreisija maksimum kaalu piiriks oleme seadnud 90kg. Huvilistel, kes kaaluvad üle 90 kg, tuleks meiega eraldi ühendust võtta. Suur vahe on reisijate vahel, kes kaaluvad 90 kg ning on füüsiliselt heas vormis ja kes ei ole füüsiliselt väga aktiivsed.
Mis on väikseim ja suurim lubatud vanus hüppamiseks?
Soovitame tandemhüpet alates 15 aastastele. Alla 18 aastastel palume lapsevanema või hooldaja kirjalikku nõusolekut. Ülemist vanuse piiri ei ole seatud.
Kus hüpatakse?
Asume Koigi lennuvälja ääres Mäekülast 3 km Tartu poole. Tallinna-Tartu maanteelt näitab silt Koigi lennuväli, sealt tuleb keerata kruusa teele. Tee lõpus on talu ja oledki õiges kohas.
Kas tandemmeistril on spetsiaalne sertifikaat või litsents, et teha tandemhüppeid?
Jah, kõikidel meie tandemmeistritel on tandemmeistri litsents ja sertifikaat. Nad on saanud väga põhjaliku koolituse tandemhüpete alal.
Mis ma peaksin tandemhüppele kaasa võtma?
Kaasa tuleks võtta sportlikud ja mugavad jalanõud ning riided. Plätude, sandaalide, kõrgete kontsadega ning muude sarnaste jalanõudega pole lubatud hüpata. Kontrolli, et kaasas oleks ka ID-kaart.
Kas ma võin kanda prille või kontaktläätsi hüppe ajal?
Hüppe jaoks anname me kaitseprillid, mille all võite kanda nii oma prille kui läätsi.
Kas ma peaksin enne hüpet sööma?
Soovitame enne hüppama tulekut süüa kerge eine. Nagu iga teise spordi puhul, peaksid enne hüppama tulekut vältima kõhu liigselt täis söömist.
Alkohol ja narkootikumid?
Nagu võib arvata, siis on alkoholi või narkootikumide mõju all tandemhüppe tegemine keelatud. Meelemürkide tarvitamisest peab enne hüpet olema möödunud vähemalt 12 tundi.
Kas võin lennuväljale perekonna ja sõbrad kaasa kustuda?
Muidugi! See on sinu jaoks väga eriline päev ja võid kaasa võtta nii palju kaasaelajaid kui soovid. Oluline on, et kaasaelajad austaksid meie lennuvälja reegleid.
Mis siis, kui kokkulepitud hüppamise päeval on ilm halb?
Kui ilm on halb ja hüppe jaoks ohtlik, siis tehakse hüpe mõnel teisel päeval. Hüppajate ohutus on meie jaoks esmatähtis.
Kas võib hüpata, kui taevas on pilvine?
Muidugi! Vabalangemise ajal pilvede nägemine oma all on unustamatu kogemus. Kui me räägime pilvedest, siis me ei mõtle neid pilv, mida näeme enne vihma või tormi.
Kas langevarjuhüppe ajal on külm?
Kindlasti ei hakka sul lennukisõidu ajal külm. Kui lennuki uks lahti tehakse, tunned külma õhku, kuid selleks ajaks on elevus nii suur, et sul pole aega külmale mõelda.
Kui ohutu on tandemhüpe?
Tänapäeval on tandemhüpe kõige ohutum viis langevarjuhüpet sooritada. Tandemmeistriks saamiseks peab olema mitmeid aastaid kogemust langevarjunduses ning tuleb läbida põhjalik treening, mis tagab tandemmeistri pädevuse ja hüppe ohutuse. Langevarjud ja langevarju varustus on pärast 50 aastast arengut saavutanud erakordse ohutuse ning vastupidavuse. Lennukist välja hüppamine on ohutum kui kunagi varem.
Kas enne tandemhüpet tuleb läbida arstlik ülevaatus?
Ei, seda pole vaja. Kui sul on olnud seljavigastusi, luumurde, epilepsiat vms, siis palun konsulteeri meiega enne hüppe broneerimist.
Mis saab siis, kui langevari ei avane?
Olukorda, kus langevari ei avane, nimetame „langevarju tõrkeks“. Tõrked on väga haruldased, kuid kui peaks mõni tõrge esinema, siis tandemvarjul on ka varuvari. Kui tõrge esineb, siis tandemmeister laseb lahti põhivarju ning avab varuvarju.
Kui ohutud on tandemvari ja varustus?
Tandemvarjud on toodetud rangete reeglite järgi ning on läbinud vajalikud testid. Varjude hooldus ning pakkimine tehakse vaid vastava litsentsiga inimeste poolt. Varuvarju pakitakse ümber iga 6 kuu järel hoolimata sellest, kas see on lahti hüpatud või mitte. Kogu varustus läbib kord aastas kontrolli.
Kuidas on reisija tandemmeistri külge kinnitatud?
Tandemhüppe puhul on reisija kinnitatud tandemmeistri külge nelja punkti rakmetega. See tähendab, et õlgade juurest ja külgedelt oled kinnitatud tandemmeistri külge. Enne hüpet kontrollib tandemmeister, et kogu süsteem oleks õigesti kinnitatud, ohutu ning et sul oleks mugav olla.